program 2024

dans for hele familien

Afspil video

Bollywood, Fælledparken 2018

Afspil video

Folkedans, Fælledparken 2019

Afspil video

Tango, Fælledparken 2011

Sommerdans i Fælledparken 2024

Fra 24. juni til 25. juli byder Sommerdans i Fælledparken igen på 5 ugers GRATIS dansefest under åben himmel på Dansepladsen i Fælledparken, på hjørnet af Edel Sauntes Allé og Øster Allé.

Mandag til torsdag Kl. 19-22 er der professionel danseundervisning for begyndere i alverdens stilarter som; Swing, Salsa, Dancehall, Argentinsk Tango, Kizomba, Afrobeat og Folkedans, efterfulgt af dj´s der spiller op til fri dans i aftenens stilart.

Tirsdag formiddage er der Sommerdans for seniorer med undervisning kl. 11-12.
Torsdag eftermiddage kl. 12-14 er der Sommerdans for børn, og søndage kl. 15-17 indbydes alle på tværs af generationer til Kultursøndage.
Sommerdans 2024 er støttet af Københavns Kommune og Østerbro Lokaludvalg.

Program 2024

Sommerdans

Mandag – torsdag kl. 19-22
kl.19-20 Begynderundervisning
kl.20-22 Dj/livemusik og fri dans i stilarten.

Mandag 24. juni Salsa LIVE orkester
Sommerdans 2024 åbner med et brag af en salsafest med
det 10 mand store band The Real Cuban Sound
Undervisning: Anier Sanchez & partner  
elstudio.dk
The Real Cuban Sound Facebook

Tirsdag 25. juni Kizomba
Undervisning: Daniella Horta & partner
DJ: Mikael Lassen

Onsdag 26. juni Tango
Undervisning & DJ: Ann-Berit og Gunner
tangodelnorte.dk

Torsdag 27. juni Afrobeat
Undervisning: Colosal Titan & Switch
worlddance.academy
DJ: Taf Dollar

Mandag 1. juli Swing
Undervisning: Sune og Hannah
DJ: Sune
Hepcats.dk

Tirsdag 2. juli Folkedans – LIVE
Undervisning: Christian Obel og musikanter
folkedans.dk

Onsdag 3. juli Dancehall
Undervisning: Famous Dancer – Jamaica
DJ: Frida Irave

Torsdag 4. juli Bollywood
Undervisning: Murari Singh
DJ: Mik Lal 

Mandag 8. juli Swing
Undervisning og DJ: Happy Feet
happyfeetstudio.dk

Tirsdag 9. juli Salsa
Undervisning & DJ: Yosvany Torres & partner
cubanskdanseskole.dk

Onsdag 10. juli Hustle
Undervisning: Ejoe, Usa
DJ: Surprice

Torsdag 11. juli Afrobeat
Undervisning: Ponija Dumo & Colosal Titan
worlddance.academy
DJ: To be announced

Mandag 15. juli Linedance
Undervisning & DJ: Paula Yau
absaloncph.dk

Tirsdag 16. juli Salsa
Undervisning & DJ: Ana Maria Alvarez & Reynold Prieto
fra Salsaenergia 

Onsdag 17. juli Tango
Undervisning & DJ: Berna Dilek + partner
Tangopassion.dk

Torsdag 18. juli Afrobeat
Undervisning: Ponija Dumo & Switch
DJ: To be announced
worlddance.academy

Mandag 22. juli Swing
Undervisning: Per Rock & Helena Svedin
DJ: Per Rock
swingshoes.dk

Tirsdag 23. juli Brasiliansk
Stilarter: Samba, Samba reggae og Samba de Roda
Underviser & DJ: Luciano Carvalho

Onsdag 24. juli Tango
Undervisning & DJ: Eva Lehrman & Daniel
m2tango.dk

Torsdag 25. juli Ghanesisk – LIVE
Michael Domfeh & Akwaba Ensamble
afrikanskdansogmusikskole.dk/

Kultursøndage

Søndage Kl. 15-17 – for alle aldre
Dans & LIVE musik i kulturel kontekst

Søndag 30. juni Tyrkisk
Koncert med tyrkiske musikere
Undervisning i kædedanse: Fuad  

Søndag 7. juli Brasilien
Orkester: Samba da Gente
Undervisning: Michelle Nórbrega Pitt

Søndag 14. juli Vestafrikansk
Koncert med Basiru Suso, Gambia m.fl.
Undervisning: Mbaye Art, Senegal, Alky Plus Guinea

Søndag 21. juli Bollywood/Bhangra
Koncert med Anita Lerche
Undervisning: Murari Sing
anitalerche.com

Sommerdans for børn

Torsdage
Kl.12-12.45: Børn 3- 6 år
Kl.13-14: For større børn

Torsdag 27. juni Verdensdans
Undervisning: Luciano Carvalho
globalkidz.dk

Torsdag 4. juli Brasiliansk
Undervisning: Michelle Michelle Nórbrega Pitt
globalkidz.dk

Torsdag 11. juli Breakdance
Undervisning: To be announced
globalkidz.dk

Torsdag 18. juli Afrikansk
Undervisning: Alky Plus & musiker
globalkidz.dk

Torsdag 25. juli Capoeira
Undervisning: Pelle Camarao Stryhn & makker
senzala.d

Sommerdans for seniorer

Tirsdage kl. 11-12 efterfulgt af kaffe, te og hyggeligt samvær

Tirsdag 25. juni Old School Hip Hop
Undervisning: Klaus Klinge

Tirsdag 2. juli Folkedans
Undervisning: Christian Obel
Folkedans.dk

Tirsdag 9. juli Ballroom
Undervisning: Mette Bugge
danseinstitut.dk

Tirsdag 16. juli Let’s Twist Again
Undervisning: Per Rock
per-rock.dk

Tirsdag 23. juli Linedance
Undervisning: Anita & Leon Reingard
westerbro-linedance.dk